08
آبان

اسکیس (sketches) چه کمکی به طراحان دکوراسیون داخلی می کند؟

اسکیس (sketches) یکی از عوامل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی و معماری کلی ساختمان بشمار می آید. طرح اسکیس خلاقانه در واقع می تواند به زیبایی خانه شما کمک کند. طراحی اسکیس معماری از مهارت های مهم یک طراح و یا معمار می باشد. اسکیس ساختمان ساده شاید در نگاه اول نظر خیلی از صاحبان خانه را به خود جلب نکند اما با کمی خلاقیت همین سادگی تبدیل به یک زیبایی وصف ناپذیر خواهد شد. کاربرد اسکیس فقط در معماری نیست و این تکنیک در بسیاری از هنرها و زمینه های مختلف استفاده می شود.

یک طراح دکورراسیون داخلی در زمان بازسازی منزل شما با نگاه کردن به نقشه کلی خانه و موضوعاتی که مورد نظر شما است در ذهن خود به یک طرح کلی می رسد. انتقال این طرح ذهنی به یک فرد دیگر کار دشواری است. این نقطه دقیقا جایی است که کاربرد اسکیس مشخص می شود. اسکیس ها در طراحی صنعتی، معماری و لباس کاربردهای زیادی دارند. اما جدا از این موضوع اگر شما در زمان بازسازی و یا تغییر دکوراسیون خانه تان با طراحی اسکیس معماری مناسبی این کار را انجام ندهید در واقع کل مسیر پیشرو را به اشتباه خواهید طی کرد.

چراغ های خطی

طراحان دکوراسیون داخلی برای نمایش طرح هایی که در ذهن دارند نمی توانند از نقشه های تخصصی برای انتقال مطلب به افراد صاحب خانه استفاده کنند. همین مسئله باعث می شود که از شیوه های اسکیس (sketches) طراحی داخلی دستی و یا طراحی سه بعدی دیجیتال برای نمایش ایده های خود استفاده کنند. اما با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی استفاده از ابزارهای دیجیتالی کار را برای طراحان بسیار آسان کرده است تا با استفاده از آن طرح های مورد نظر خودشان را بیان کنند.

چرا اسکیس در طراحی دکوراسیون داخلی مهم است؟

بودن ایده ها روی کاغذ می تواند یک برنامه روشن ذهنی به شما بدهد که در زمان انتخاب رنگ مبلمان و بسیاری از موارد دیگر میزان دغدغه ذهنی شما را کاهش می دهد. اگر شخص طراح در هنگام انجام پروژه با یک تیم کار می کند باید بداند که کاربرد اسکیس در آن شرایط این است که همه تیم بر اساس یک نقشه دقیق مشخص عمل کنند تا در میزان زمان و هزینه صرفه جویی قابل توجهی شود.

مهمترین نکات برای طراحی اسکیس (sketches)

شما با رعایت این نکات حتی در طراحی اسکیس ساختمان ساده نیز می توانید سازه مورد نظرتان را در استاندارد ترین حالت ممکن بسازید. بهتر است بدانید کاربرد اسکیس در طراحی دکوراسیون داخلی با هزینه کم و با بالاترین بهره وری بسیار ویژه است.

اهمیت نسبتها و فضاها

در زمان طراحی چهره یک انسان بیشتر شما عزیزان در مدرسه با این موضوع آشنا شده اید که حتما باید در نسبت ها و فاصله ها دقت ویژه ای داشته باشید زیرا در غیر این صورت پرتره ای که شما کشیده اید به هیچ عنوان با تصویر ذهنتی تان یکی نمی شود. این مسئله در طراحی دکوراسیون داخلی نیز دقیقا به همین شکل است.

شخص طراح باید در ابتدا مسیر مشخص کند در چه میزان فضایی می خواهد کار کند و بر اساس آن و در نظر گرفتن خواسته های صاحبان خانه تازه وارد مرحله ایده پردازی شود. رعایت نکردن همین نکته ساده در بسیاری از پروژه های مشکلات بزرگی را به وجود آورده است.

نور وسایه

منابع نور در طرح اسکیس  اهمیت زیادی دارد. بودن نورها و سایه ها  منجر می شود اسکیس شما بسیار واقع بینانه تر و حرفه ای تر باشد. بهتر است در زمان شروع طراحی اسکیس (sketches) دکوراسیون داخلی منبع ورود و یا تولید نور به فضای داخلی خانه را مورد توجه قرار دهید. 

منابعی که در اتاق نور تولید می کنند در این موضوع می توانند نقش ویژه ای داشته باشند. پیشنهاد می کنیم قبل از شروع طراحی درباره مسئله نور اتاق این سوال ها را از خودتان بپرسید که آیا اتاق نور طبیعی زیادی از پنجره ها می گیرد؟ نور چه تاثیری بر ویژگی های اتاق دارد؟
اگر طرح اسکیس شما دقیق باشد متوجه خواهید شد که نقاطی در محیط مورد نظر شما نور کافی ندارد. این مسئله می تواند بر روی تصمیم گیری شما تاثیر گذار باشد تا در نهایت با بهترین طراحی داخلی خانه ای مورد نظرتان است ایجاد شود.

نقش اسکیس (sketches) در ترکیب های رنگی

بیشتر طراحان به صورت کلی یک ایده در مورد فضای مورد نظرشان دارند. رنگ در دکوراسیون داخلی به دلیل جلوه بصری که دارد دارای اهمیت بالایی است. همین مسئله باعث شده است که طراحان نسبت به این مورد توجه بسیار زیادی داشته باشند. اسکیس می تواند در این مورد به شما در کنار هم قرار دادن رنگ ها کمک کند زیرا در بسیاری از موارد طرح ذهنی طراح در مورد رنگ ها با طرحی که روی کاغذ می آید متفاوت است و تازه در آن زمان است که شخص طراح متوجه اختلاف و یا ایرادات طرح می شود. با بهترین شرکت معماری در مشهد می توانید از جذاب ترین طراحی ها و دکوراسیون های داخلی هر نوع پروژه ساختمانی بهره مند شده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از این مشکل طرح های مورد نظرتان را با تنالیته های مختلف تست کنید تا رنگ مد نظرتان را پیدا کنید. استفاده از این تکنیک می تواند به شما در انتخاب رنگ و طرح نهایی به خوبی کمک کند و همچنین احتمال بروز خطا را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد.

زمان قرار دادن مبلمان در طرح اسکیس

اگر احتمال می دهید که مبلمان مورد نظرتان به طور کامل همان مبلمان مورد پسندتان نباشد پیشنهاد می کنیم آن را کنار بگذارید. بهتر است همه موارد ذکر شده را در طرح قرار دهید و تقریبا به یک طرح کامل برسید اما در این میان فضای خالی را برای مبلمان نیز در نظر داشته باشید تا بتوانید طرح های مختلف را در آن امتحان کنید.
تصاویر مبلمان هایی را که مورد پسندتان است را از منابعی مثل مجلات و یا وب سایت ها تهیه کنید و آنها را در فضای خالی درون اسکیس (sketches) قرار دهید تا تناسب آن را با فضا مورد آزمایش قرار دهید.
بهتر است در طرح اسکیسی که می کشید از ماژیک و یا رنگ های حرفه ای استفاده کنید تا مشتری متوجه تمایز فضاها با هم بشود این مسئله می تواند در رساندن دلنشین بودن فضای ذهنی شما به مشتری نقش پر رنگی را ایفا کند. استفاده از این تکنیک می تواند اسکیس ساختمان ساده را طوری جلوه دهد که بسیار با شکوه به نظر برسد.